Lang Asterix - Legehus

På lager
Varenummer
Asterix langt med gulv, veranda og disk - Legehus
Legehus med eller uden gulv i farvet eller ufarvet træ til naturlegepladser eller som fritstående hyggelig mødested for børn

Har du brug for vejledning eller har et spørgsmål, sidder vi klar til at hjælpe dig

Mærkninger
FSC Norna
Legefunktioner
Hvile
Hvile
Gemme sig
Gemme sig
Rollespil
Rollespil
Beskrivelse

Det lange Asterix hus er med gulv veranda og disk, et rigtigt fint hus med et flot formsprog.

Huset er velegnet ved sandkassen. Den lille disk inviterer til, at barnets fantasi sættes i gang og legen kan udvikle sig.

Huset er lavet af Kalmar 30 mm brædder – lærk. Gulvet og verandaen er af 27 x 120 mm terrassebrædder- lærk

Dimensioner: Længde hus= 1,5 m Bredde= 1,45 m Længde veranda= 0,7 m Hus total længde= 2,2 m

Produceret efter DS/EN 1176 : 2008

Materialer
Materiale:
  • Lærketræ - Kalmar
Legefunktioner
Hvile

 

 

Ved at hvile kan barnet komme sig efter sine anstrengelser og forbedre sin koncentration, inden det begynder at lege igen.

Læs mere her*

*Denne side kræver at brugeren er logget ind med udvidet adgang eller opretter en udvidet adgang

Gemme sig

Spænding ved at være skjult et sted for at blive fundet, og fornøjelsen ved endelig at blive opdaget er en glæde.

Rollespil

Rollespil fremmer barnets intellektuelle og sociale færdigheder.

Læs mere her*

*Denne side kræver at brugeren er logget ind med udvidet adgang eller opretter en udvidet adgang

Bæredygtighed
-

Ansvarligt træ med FSC®

Når vi har valgt at levere produkter der er FSC-mærkede, så betyder det, at I som kunder er forsikret om, at de FSC-mærkede træprodukter I køber kommer fra en skov, der er forvaltet på ansvarlig og lovlig vis eller fra andre kontrollerede kilder. FSC-certificeringen sikrer ansvarlig brug af verdensskovene, hvilket vil sige, der ikke fældes mere end skoven selv kan reproducere. Dette beskytter både dyrene og planterne i skovene.

Forest Stewardship Council® (FSC®) er en global non-profit organisation, med hovedkontor i Bonn, som arbejder for at udbrede ansvarligt skovbrug verden over. FSC udvikler standarder baseret på anerkendte principper for ansvarligt skovbrug, der støttes af miljømæssige, sociale og økonomiske interessenter.

Uniqa har en FSC-varemærkelicens FSC® N003107, og er godkendt af FSC Danmark til at bruge FSC’s varemærker i markedsføring og kommunikation af FSC-mærkede produkter. Det betyder, at Uniqa er underlagt kontrol af, at Uniqa indkøber FSC-certificerede og mærkede produkter og anvender FSC’s varemærker korrekt.

Derfor kan du som kunde hos UNIQA købe vores sortiment med god samvittighed. Se efter vores FSC-mærkede produkter.

Downloads
Produktdatablad [Lang Asterix - Legehus]
Produktdatablad [Asterix langt husm.gavlvind. m.gulv]
2D DWG [Lang Asterix - Legehus]
2D DWG [Asterix langt husm.gavlvind. m.gulv]
Opret arkitektlogin for at få adgang til 3D DWG [Asterix langt husm.gavlvind. m.gulv]
Opret arkitektlogin for at få adgang til Montagevejledning [Asterix langt husm.gavlvind. m.gulv]